Moderna czy Pfizer Która szczepionka lepiej chroni przed Deltą? Są wyniki badań
Warto też pamiętać o towarzyszących badaniu ograniczeniach. Autorzy zaznaczają, że wystąpiło kilka dodatkowych infekcji i hospitalizacji, które nie zostały uwzględnione w badaniu. Ponadto niektóre zgony i hospitalizacje po zakażeniu SARS-CoV-2 mogą nie być powiązane z infekcją, a badana populacja składała się głównie z mężczyzn, nie można więc wykluczyć, że wyniki mogą być inne w przypadku kobiet. W końcu, w badaniu Beaxy Overview: Function and Efficiency uwzględniono jedynie okres dominacji Delty. Szczepionka Pfizera zapewniała większą skuteczność przy podaniu dwóch dawek niż jednej, a także większą niż dwie dawki AstraZeneki.
Wariant Delta a podróżowanie z dziećmi. Jest bezpieczne?
Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc., a dla Astra Zeneki na 30 proc. W pełni zaszczepionych dorosłych w Izraelu, aby sprawdzić, czy są wśród nich zakażeni. We wszystkich grupach wiekowych prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku było wyższe, gdy ostatnia dawka szczepionki została przyjęta co najmniej 146 dni wcześniej – podał w czwartek zespół badawczy na portalu medRxiv przed recenzją. Z najnowszego badania, które nie zostało jeszcze zrecenzowane, wynika również, że skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 w przypadku wariantu Delta jest niższa niż przy wariancie Alfa. W przypadku Moderny okazało się, że u osób zaszczepionych istnieje o 21 proc.
To naturalne, że pojawienie się bardziej zjadliwej mutacji prowadzi do wyparcia jej poprzednika. Tak stało się wcześniej z wariantem Wybierając Metatrader forex broker z Wuhan, który został wyparty przez mutację wykrytą po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. W magazynie “The New England Journal of Medicine” opublikowano jedyną w swoim rodzaju analizę porównawczą dwóch szczepionek na COVID-19, preparatów Moderny i Pfizera. Do analizy wykorzystano dane zebrane od amerykańskich weteranów wojennych szczepionych preparatem Moderna (mRNA-1273) lub Pfizer-BioNTech (BNT162b2) między styczniem a majem 2021 roku. Eksperci zaznaczają, że osoby zaszczepione mogą nadal być narażone na zakażenie, ale przypadki tego zjawiska są dość małe, a nawet jeśli się zarażą, jest mało prawdopodobne, aby zachorowały. “Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, szczególnie szczepionką dwudawkową, nie martw się wariantem Delta – powiedział dr Ashish Jha z Brown University’s School of Public Health.
To właśnie stosunkowo nowa technologia szczepionek, w którą inwestuje Moderna i na której oparta jest jej szczepionka przeciwko COVID-19. Jak jednak oceniał Michael Yee w nocie z ubiegłego tygodnia, ceny akcji mogły już przekroczyć wartości wynikające z oczekiwań co do przyszłej sprzedaży szczepionek. Regulator farmaceutyczny w Indiach, gdzie wariant Delta rozprzestrzenia się najszybciej, zatwierdził we wtorek import szczepionek Moderny do ograniczonego użycia w nagłych wypadkach. Będące drugim pod względem liczby ludności krajem na świecie Indie zaszczepiły dotąd w pełni tylko nieco ponad 4 proc. Notowania amerykańskiej spółki farmaceutycznej Moderna sięgnęły rekordu, po tym jak firma poinformowała, że jej szczepionka jest skuteczna przeciwko bardziej zaraźliwej odmianie Delta wirusa SARS-CoV-2 – donosi agencja Bloomberg.
- W przypadku Delty, od wniknięcia wirusa do organizmu do pojawienia się objawów, mija średnio 4 dni.
- Najlepsze pod tym względem są maseczki z filtrem, takie jak maseczki FFP2 i FFP3 (które filtrują odpowiednio 94 i 99% cząsteczek).
- W obliczu zagrożenia wariantem Delta oraz innymi VOC obecnie prowadzone są dodatkowe badania poszczególnych szczepionek, a wstępne wyniki tych prac są już dostępne, choć głównie w formie przeddruków.
Lunenfeld-Tanenbaum w Toronto, która prowadziła kanadyjskie badania. Firma Johnson & Johnson wydała oświadczenie na temat skuteczności szczepionki Janssen przeciwko wariantowi koronawirusa Delta. W badaniu przetestowano próbki krwi ośmiu osób. Badano poziom przeciwciał w surowicy osób zaszczepionych Moderną tydzień po podaniu drugiej dawki szczepienia. Sprawdzano, czy przeciwciała są w stanie zatrzymać różne mutacje wirusa.
Ten trend obserwowany jest w krajach, gdzie Omikron pojawił się wcześniej niż w Polsce, np. W obliczu zagrożenia wariantem Delta oraz innymi VOC obecnie prowadzone są dodatkowe badania poszczególnych szczepionek, a wstępne wyniki tych prac są już dostępne, choć głównie w formie przeddruków. Uważa się, że do tej pory nowy koronawirus przeszedł już ponad 12 tysięcy mutacji, z których większość miała neutralny wpływ na jego zjadliwość. Największym problemem również w przypadku wariantu Delta są zmiany ewolucyjne w budowie białek kolca wirusa, które umożliwiają jego atak na ludzkie komórki.
Wariant Delta. Moderna o obiecujących wynikach badań skuteczności szczepionki
Dlatego naukowcy tym bardziej apelują o zwiększenie poziomu wyszczepienia populacji. Wszystkie publikowane dotychczas badania wskazują na to, że stosowane szczepionki (Moderna, Pfizer, AstraZeneca, J&J) przeciwko COVID-19 zapewniają znaczną ochronę przed hospitalizacją i zgonem. Jednak wg najnowszych odkryć naukowców, chociaż pełne zaszczepienie oznacza mniejsze ryzyko zarażenia się Deltą, to w organizmie osoby zainfekowanej tym wariantem poziom wirusa może być taki sam jak w przypadku niezaszczepionej. Omawiane badanie sugeruje więc, że w odniesieniu do infekcji SARS-CoV-2, hospitalizacji i zgonu, szczepionka mRNA-1273 wykazała wyższą skuteczność w porównaniu ze szczepionką BNT162b2. Bezpieczeństwo i porównawcza skuteczność obu szczepionek będą nadal badane.
Ile trwa ochrona po Pfizerze? Nowe wyniki badań
W przypadku dziesiątek konieczna była hospitalizacja. Z danych publikowanych przez Nikkei Asia wynika, że w przypadku co najmniej pięciu lekarzy i jednej pielęgniarki doszło do zgonu pomimo pełnego zaszczepienia przeciw koronawirusowi. W Indonezji wariant Delta jest mutacją dominującą. Od 12 do 18 sierpnia pozytywny wynik testu na COVID-19 miało 211 tys. We wspomnianym okresie zmarło 655 osób, to również wzrost o 7,9 proc.
Pacjentów z Mayo Clinic Health System (MCHSP) w Rochester (USA). Uczeni dowiedli, że skuteczność szczepionki Moderna spadła do 76 proc. W lipcu, gdzie już dominował wariant Delta (tzw. wariant indyjski). Na początku roku utrzymywała się na poziomie 86 proc. Jeśli chodzi o preparat Pfizer/BioNTech, to zdaniem naukowców jego skuteczność (określana w tym samym czasie) spadła z 76 proc. – W badaniu laboratoryjnym nie mierzono bezpośrednio skuteczności szczepionki.
- Do analizy wykorzystano dane zebrane od amerykańskich weteranów wojennych szczepionych preparatem Moderna (mRNA-1273) lub Pfizer-BioNTech (BNT162b2) między styczniem a majem 2021 roku.
- Wśród różnic jest także to, ile czasu rozwija się COVID wywołany tymi dwoma podtypami.
- Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.
- Będące drugim pod względem liczby ludności krajem na świecie Indie zaszczepiły dotąd w pełni tylko nieco ponad 4 proc.
Zaszczepionych występowały przeciwciała zapewniające do pewnego stopnia efekt ochronny przed koronawirusem. Na ten moment nie ma konkretnych badań dotyczących skuteczności innych szczepionek przeciw COVID-19 w kontekście wariantu Delta. Jest za to komunikat ze strony producentów rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Opublikowali oni tweeta, z którego wynika, że dwudawkowy preparat ma być bardziej skuteczny w zetknięciu z wariantem Delta niż jakakolwiek inna szczepionka przeciw COVID-19. Producenci zapowiadają, że wyniki badań potwierdzających tę tezę wkrótce zostaną opublikowane na arenie międzynarodowej. Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc.
Wielkie odejścia w Volkswagenie. 20 tys. osób już “odhaczonych”
Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc. Pacjentów z Mayo Clinic Health System (MCHS) w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota, naukowcy stwierdzili, że skuteczność szczepionki Moderny przeciwko Covid-19 spadła do 76 proc. W lipcu, kiedy dominował wariant Delta, z 86 proc. Badacze ustalili, że w tym samym okresie skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech spadła do 42 proc.
Szczepionka na nowy wariant koronawirusa powinna być dostępna przed szczytem infekcji, jednak szanse na to ostatnio zmalały. Najnowsze mutacje wirusa są nie tylko bardziej odporne na neutralizację, ale też częściej powodują zakażenia u osób zaszczepionych (ang. breakthrough infections). Wariant Delta to najnowsza groźna mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 pochodząca z Indii, która jest sprawcą kolejnej fali epidemii w kolejnych krajach na świecie, a w Polsce stała się dominującą odmianą patogenu od końca lipca 2021 r.
Wśród ludzi również pojawiają się mutacje genetyczne, które mogą mieć różny charakter. Dzieli się je Jen japosski: USD/JPY (JPY = X) Fed protok staje si eyed ENG na neutralne/obojętne, negatywne (wtedy powstaje choroba genetyczna) lub korzystne (bardzo rzadkie). – Spektrum objawów, które ma COVID-19, waha się od zakażenia bezobjawowego po śmiertelną, wielonarządową chorobę.
Oba są wynikiem powstawania nowych mutacji genetycznych, jednak w Omikronie wykryto ich znacznie więcej niż w Delcie. Omikron jest także zdecydowanie bardziej zakaźny. Naukowcy szacują, że ten wariant wykazuje się 3-krotnie wyższą zakaźnością niż poprzednik i 10-krotnie wyższą w porównaniu z pierwotnym wirusem. Objawy Delty vs. Omikronu są do siebie podobne, niemniej stwierdzono także pewne zasadnicze różnice. W oddzielnym badaniu starsi mieszkańcy domów opieki w Ontario wytworzyli silniejsze reakcje immunologiczne, zwłaszcza na niepokojące warianty, po szczepionce Moderna niż po szczepionce Pfizer/BioNTech. Osoby starsze mogą potrzebować większych dawek szczepionki, szczepionek przypominających i innych środków zapobiegawczych – uważa Anne-Claude Gingras z Instytutu Badawczego im.